HLAVNÍ PARTNEŘI
Festival se koná pod záštitou ministra kultury pana Martina Baxy a byla mu udělena také trvalá záštita Rady Královéhradeckého kraje.
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
PROGRAMOVÍ PARTNEŘI
Festival THEATRUM KUKS je držitelem evropské značky kvality EFFE Label a členem kulturního networku Nová síť.
PARTNEŘI
PODPOROVATELÉ
EKOSYSTÉM THEATRUM KUKS
Multižánrový festival Theatrum Kuks vzniká pod hlavičkou z.s. Theatrum Kuks, který již několik let rozvíjí kulturní dění v Kuksu a jeho okolí. Kromě hlavního letního festivalu pořádáme i další projekty a spravujeme místa, která jsou s festivalem propojena dramaturgicky, historicky i osobnostně.
Galerie loutek (Comoedien-Haus)
Celoroční výstavní a experimentální prostor věnovaný loutkám a výtvarnému umění. Galerie vznikla s cílem uchovávat a rozvíjet bohatou tradici českého a slovenského loutkářství, které bylo v roce 2016 zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Dlouhodobě usiluje o boření předsudků, že loutky jsou určeny pouze dětem. Galerie tak představuje současné formy loutkového divadla pro (nejen) dospělé publikum, výstavy, rezidence a komunitní projekty. Propojuje historii s aktuálním pohledem na loutky jako svébytné a vizuálně silné médium.
Rentzovo muzeum barokního tisku
Soukromé muzeum věnované tiskaři Michaelu H. Rentzovi, klíčové osobnosti barokního Kuksu. Rentz působil ve službách Františka Antonína Šporka a jeho dílo je nedílnou součástí kulturního odkazu tohoto místa. Založil ho Stanislav Bohadlo, hudební dramaturg festivalu, z osobní iniciativy jako dlouhodobý projekt záchrany a připomínky barokního tisku.
FESTIVAL JE SOUČÁSTÍ

EVROPSKÝ PROJEKT SPARSE PLUS
Projekt SPARSE PLUS, který navazuje na úspěšný projekt SPARSE, se zaměřuje na budování know-how a podporu uvádění kvalitních uměleckých akcí v rurálních oblastech a venkovských komunitách. Projekt vychází z výzkumu a statistik EU, ze kterých plyne, že v rurálních oblastech žije 30 % evropské populace a přístup ke kulturním službám je zde nepoměrně komplikovanější než ve větších aglomeracích.
Projekt SPARSE PLUS začal v roce 2023 a poběží až do roku 2027. Nová síť společně s dalšími 11 partnery z 9 evropských zemí uskuteční v 50 venkovských obcích 150 představení od 45 uměleckých souborů. Součástí pětiletého projektu je i program živého a digitálního mentoringu pro promotéry a umělce, 2 meetingy (pro 120 zástupců profesionální umělců a promotérů z venkovských oblastí) a mezinárodní konference o problematice uvádění umění v rurálních oblastech, která se uskuteční v Praze na podzim roku 2025. Evropský projekt SPARSE PLUS zahrnuje také výzkumnou složku, která je rozdělena do čtyř částí: evaluace, dva výzkumy a následná advokacie.
Nedílnou součástí celého projektu jsou promotéři a promotérky. Ti budou ve svých organizacích uvádět vybraná představení, která budou součástí lokální, ale i mezinárodní tour. Pro ně jsou také připraveny odborné semináře a samozřejmě networking a výměna know how s ostatními promotéry z dalších 8 zemí. Za Novou síť byli vybráni tito promotéři a promotérky: Kateřina Bohadlová – Theatrum Kuks, Anna Davis – Švestkový Dvůr, Pavel Kubaník – Kulturák, Markéta Málková – REZI.DANCE Komařice, Pavlína Svobodová – Valdštejnské imaginárium.
Partneři projektu:
AMAT, Italy / Fish Eye, Lithuania / Eesti Tantsuagentuur, Estonia / Nova sit, Czech Republic / Shoshin Theatre, Romania / FTS, Italy / Pro Progressione, Hungary / Sinum Theatre, Hungary/ Teatro 4Garoupas, Germany / Riksteatern Värmland, Sweden / Art Fraction Foundation, Poland
Přidružení partneři:
Centrum Uměleckých Aktivit, Czech Republic / Vestland Flykeskommune, Norway
Ve spolupráci s:
Take Art, UK
Webové stránky projektu: https://www.sparse.eu/