Kuks nabízí ještě víc než jen festivalová představení! Navštivte galerii loutek nebo jeďte na výlet

Už jste se divadla a koncertů přesytili? Nebo jste do Kuksu dorazili ještě před začátkem festivalu? Ani tak se s námi nebudete nudit!

V místním Comoedien Hausu se teprve nedávno otevřela Galerie loutek Jiřího Nachlingera, kde si můžete prohlédnout, jak tento uznávaný loutkář vdechl život sochám Matyáše Brauna. Svou lotku tam má samozřejmě i slavný kukský mecenáš, hrabě Špork!

A když už jsme u Brauna, jeho dílo se dá zmodernizovat ještě mnohem víc. Vítěz letošní rezidence, Vojtěch Žák Leischner, přenesl Braunovy sochy do virtuální reality. Díky permanentní festivalové instalaci nazvané Virtuální ctnosti a neřesti se můžete dostat k baroknímu umění ještě blíž, než jste čekali! Výstavu (na kterou budete muset po jednom) najdete taktéž v Comoedien Hausu. Otevírá se vždy hodinu před každým představením, které zde probíhá.

Navštívit můžete také Rentzovo muzeum barokního tisku v obnoveném lázeňském domě na břehu Labe. Jediné muzeum na světě věnované kukskému rytci ve službách hraběte Šporka skýtá cenné rytiny Michaela Heinricha Rentze i jeho současníků v dobových souvislostech. V muzeu se zabydlel i jeden trpaslík ze závodiště jménem Natan Hirschl.

Tradičně – již po osmnácté – se na festivalu objeví land-artová instalace Abbé Libanskeho Bibliotheca. Letos bude vycházet z emblému na mincích hraběte Šporka, který představuje buk obklopený knihami, symbol toho, jak se fyzická a duchovní síla navzájem doplňují a podporují.

Netřeba říkat, že za zevrubnou prohlídku určitě stojí hospitál Kuks.

Máte rádi víno a vše, co s ním souvisí? Pak se stavte na decinku či lahvinku v obnoveném Šporkově vinohradu na svahu nad obcí, kde se můžete z viničního altánu kochat pohledem na celé kukské údolí. Vynikající víno od pana Rudolfského si rozhodně odvezete domů!

A pokud vás bude baroko na okamžik už skutečně unavovat, můžete na chvíli zaskočit do jiné doby a navštívit v Kuksu rodinné muzeum nejen automobilových veteránů.

Zajímavosti se dají najít i v okolí Kuksu. V nedaleké obci Žireč byste si neměli nechat ujít barokní sýpku, v jejímž interiéru najdete expozici historie cyklistiky, kterou dal dohromady sběratel Jiří Uhlíř. A cestou z Braunova lesního Betléma to můžete vzít přes Křížovou cestu 21. století, kterou tvoří 15 soch tematizujících utrpení a naděje člověka. Její vznik inicioval sochař Vladimír Preclík.